HONOR ET GLORIA, UTILITAS

18 груд. 12:58 |

Верховна Рада України вдосконалила механізм розповсюдження аудіовізуальних творів та адміністрування програмного маркування з метою запобігання інтелектуального піратства

(0 )

4 вересня 2018 року Верховна Рада України у другому читанні ухвалила євроінтеграційний законопроект № 4571 «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних» щодо правової охорони прав авторів, виконавців, виробників фонограм і відеограм, комп’ютерних програм, баз даних при розповсюдженні та виконанні їх творів.

Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України М. Тітарчук у своєму виступі відзначив, що вдосконалення системи захисту прав інтелектуальної власності і наближення її до стандартів ЄС залишається в фокусі роботи Кабінету Міністрів України. Так, ухвалений законопроект входить до переліку з 7 законопроектів, покликаних імплементувати реформу сфери захисту прав інтелектуальної власності.

Метою прийняття законопроекту є удосконалення процесу маркування контрольними марками примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних. Таким чином, на думку розробників, завдяки підвищенню прозорості процесу маркування правовласники зможуть ефективно контролювати процес видачі марок і вчасно протидіяти шахрайству і незаконному використанню цих захисних елементів.

Зокрема, передбачено подання в паперовому та електронному вигляді заяви на отримання марок та перелік найменувань примірників із зазначенням творів, зафіксованих на них мовою, що використовується для оригіналу відповідного примірника.

Законопроект також зобов'язує публікувати дані про видачу контрольних марок. Так, встановлено, що протягом 3 робочих днів з дня видачі контрольних марок Міністерство економічного розвитку і торгівлі України має оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті наступну інформацію: 1) перелік найменувань примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних із зазначенням творів, зафіксованих на цих примірниках; 2) дані про заявника (для юридичної особи – повне найменування, юридичну та поштову адресу, дату державної реєстрації та ідентифікаційний код, для фізичної особи-підприємця – прізвище, ім’я та по батькові, дату державної реєстрації фізичної особи-підприємця, реєстраційний номер картки платника податків), щодо якого прийнято рішення про видачу контрольних марок; 3) дату видачі контрольних марок; 4) кількість виданих контрольних марок; 5) серію та номери контрольних марок. Таким чином, інформація про голограми, які видані продавцям комп’ютерних програм музичних творів мають бути оприлюднені на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, оскільки саме ця установа видає відповідні контрольні марки.

Отже, як зазначено у пояснювальній записці до законопроекту, внесення змін до Закону України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних» створить додатковий та вагомий механізм боротьби із порушеннями законних прав та інтересів осіб, яким належать права на об’єкти авторського права та (або) суміжних прав, що буде сприяти виконанню Україною своїх міжнародних зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, забезпеченню ефективного захисту прав інтелектуальної власності на національному та міжнародному рівнях.

Однак, Головне науково-експертне управління у своєму висновку висловило сумнів в актуальності запропонованих змін і підкреслило, що на даний час об’єкти авторського права публікуються переважно у мережі Інтернет, при цьому контрольні марки там не використовуються.

1536055605 img top

226 Останнє редагування 18 груд. 13:10 |

Коментарі