HONOR ET GLORIA, UTILITAS

11 груд. 10:32 |

Лекція на тему: «Булінг і право»

(0 )

10 грудня 2018 року Андрій Мидель, студент І курсу магістратури юридичного факультету і співробітник Навчально-наукового центру романського права, прочитав лекцію на тему: «Булінг і право» для учнів 9 класу гімназії НПУ імені М.П. Драгоманова.

Під час заходу була окреслена сутність булінгу як різновиду триваючого конфлікту в колективі, поєднаного з нерівністю сил його учасників. В рамках дискусії були обговорені конкретні види та форми булінгу. Акцентовано увагу на негативних наслідках булінгу для усіх суб’єктів конфлікту: кривдників, жертви та спостерігачів.

Аналізуючи відношення права до булінгу, було стверджено, що право як «мистецтво добра та справедливості» проголошує людину, її честь та гідність найвищою соціальною цінністю (ст. 3 Конституції України) та обов’язок всіх людей діяти у відношенні один одного в дусі братерства (ст. 1 Загальної декларації прав людини). Виходячи з цього, був зроблений висновок про необхідність боротись із явищем булінгу та мінімізувати його негативні наслідки.
У випадках крайніх проявів насильства та агресії доцільно притягувати кривдників до адміністративної відповідальності. Був проаналізований проект закону №8584 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу», який, зокрема, передбачає спеціальну відповідальність за булінг. Диспозиція норми, яка містить склад відповідного адміністративного правопорушення, розуміє під булінгом насильство, агресію в будь-якій формі, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення. Учні активно цікавилися формулюваннями, використаними при конструюванні складу правопорушення, зокрема, що можна вважати агресією, як визначити мету викликати страх, тривогу, що слід розуміти під «ознаками свідомого жорстокого ставлення» тощо.

Окрім того, учні були ознайомлені із т. зв. кібербулінгом та можливими способами й засобами захисту від нього. Стверджено, що найпростішим та найоперативнішим засобом захисту від кібербулінгу є звернення до адміністрації відповідних інтернет-ресурсів з вимогою про видалення запису, що порушує право особи на повагу до її гідності і честі, гарантоване ст. 297 Цивільного кодексу України. Іншим засобом захисту може бути звернення до суду з позовом із вимогами про припинення дії, що порушує право, відшкодування моральної шкоди та (або) принесення публічного вибачення.

Наприкінці заходу присутні висловили щиру вдячність представнику Навчально-наукового центру романського права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка за змістовну лекцію та одержані відповіді на поставлені запитання. У свою чергу лектор подякував за жваву дискусію.

13

131

1026 Останнє редагування 11 груд. 15:35 |

Коментарі