HONOR ET GLORIA, UTILITAS

18 жовт. 12:06 |

Посилення міжнародного співробітництва та підтримка України з боку ВОІВ – підсумки 58-ї серії засідань Генеральної Асамблеї ВОІВ у Женеві

(0 )

З 24 вересня по 2 жовтня 2018 року в Женеві пройшла 58-а серія засідань Генеральної Асамблеї Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ). Делегацію від України очолив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України М. Тітарчук.

Щорічна серія засідань Генеральної Асамблеї держав-членів ВОІВ була традиційно представлена відповідними органами: Генеральною Асамблеєю, Координаційним комітетом та Асамблеями держав-учасниць Союзів, адміністративні функції яких виконує ВОІВ. Участь у цьогорічних засіданнях Генеральної Асамблеї взяли представники 191 держави-члена ВОІВ.

У вітальному слові Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі підкреслив, що «роль інтелектуальної власності у світі невпинно зростає передусім завдяки стрімкому технічному прогресу. Це надає дедалі більшої цінності знанням, які лягають в основу нових нематеріальних активів, підвищує затребуваність прав інтелектуальної власності та увагу, яку приділяють питанням цієї сфери урядові та бізнес-кола, ЗМІ й аналітики, а також широка громадськість». У щорічній доповіді, представленій Френсісом Гаррі Асамблеям держав-членів ВОІВ, відзначається, що «в усьому світі нестримно активізується діяльність у галузі інтелектуальної власності з наочним підтвердженням цього в економічних і суспільних процесах. Головні виклики ВОІВ, на переконання Генерального директора, сьогодні зосереджені в нормотворчій площині та пов’язані із взаємодією систем інтелектуальної власності та новітніх технологій, які нині охоплюють усі сфери життя. Перші два рішення світового класу, засновані на технологіях штучного інтелекту, створені в Центрі застосування передових технологій (ATAC) уже ефективно використовуються в роботі організації». Окрім того, Френсіс Гаррі загострив увагу на створенні спеціального підрозділу з правового адміністрування інтелектуальної власності, який координує програми взаємодії ВОІВ із судовими органами.

У ході 58-ї серії засідань були підсумовані цьогорічні результати функціонування організації та обговорені стратегічні напрями її подальшої роботи; розглянута велика кількість організаційних питань реалізації програми, бюджету та нагляду; заслухані звіти постійних комітетів та обговорені питання міжнародної нормативно-правової бази, серед яких скликання дипломатичної конференції стосовно прийняття угоди щодо законів про зразки; проаналізовані глобальні послуги у сфері інтелектуальної власності; обговорені інші Асамблеї та Угоди, а також кадрові питання.

рааепшпгш

Окреслюючи національний інтерес України у сфері захисту інтелектуальної власності, М. Тітарчук відзначив, що «починаючи з 2014 року Україна визначилася у власних ціннісних орієнтирах і послідовно рухається до повноцінної інтеграції із Європейською спільнотою, у тому числі і в сфері захисту інтелектуальної власності». Під час виступу у рамках загальних дебатів заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України акцентував на продовженні втілення реформ у сфері захисту прав інтелектуальної власності в Україні та відзначив ефективну взаємодію з ВОІВ у реалізації двосторонньої Програми співробітництва на 2018-2019 рр. Виходячи з цього, Україна сьогодні звертається із проханням щодо переведення її до регіональної групи країн Центральної Європи та Балтії ВОІВ і сподівається на всебічну підтримку цієї ініціативи з боку європейських та світових представників сфери інтелектуальної власності.

Українська делегація взяла участь у зустрічі з Генеральним директором ВОІВ Френсісом Гаррі, який висловив підтримку ініціатив України в галузі інтелектуальної власності. Представниками делегації та ВОІВ був підписаний Меморандум про взаєморозуміння й альтернативне вирішення спорів у сфері інтелектуальної власності. Так, даний документ дозволить запровадити в Україні процедури позасудового вирішення таких спорів, сприятиме реформуванню галузі та підвищить ефективність діяльності Апеляційної палати Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Особливу увагу було приділено спільним проектам з ВОІВ, до яких належать розробка Національної стратегії з інтелектуальної власності, упровадження політики в галузі інтелектуальної власності для університетів та науково-дослідних інститутів, розвиток мережі Центрів підтримки технологій та інновацій (TISC) і Академії ВОІВ в Україні.

У рамках заходу також були проведені зустрічі української делегації з представниками країн-партнерів. Зокрема, підписані меморандуми про взаєморозуміння з представниками патентних відомств Чилі, Литви, Білорусі, Естонії, Франції, Польщі, Словаччини, Перу, Мексики. Новий важливий етап співпраці з провідними патентними відомствами світу розпочався також із підписання планів заходів із виконання меморандуму з Іспанським відомством з патентів та торговельних марок, а також Відомством з патентів та торговельних марок Турецької республіки. Так, з представниками Туреччини обговорено проведення спільних конференцій та семінарів, зустрічей та обміну досвідом з фахівцями з інтелектуальної власності; навчання українських спеціалістів за програмою LLM in IP, яка реалізується Відомством з патентів і торговельних марок Туреччини, ВОІВ та Університетом Анкари; спільні проекти у сфері географічних зазначень. Продуктивною стала зустріч з представниками патентного відомства Великої Британії, під час якої були обговорені можливості співробітництва у сфері інтелектуалньної власності з Україною. Одним з важливих питань, порушених у ході зустрічей з представниками зарубіжних відомств, було розширення міжнародної взаємодії та ефективне використання можливостей ДП «Український інститут інтелектуальної власності», яке разом з понад 20 провідними патентними відомствами світу працює в статусі Міжнародного пошукового органу та Органу міжнародної попередньої експертизи відповідно до Договору про патентну кооперацію (PCT).

Таким чином, під час пленарних засідань Генеральної Асамблеї М. Тітарчук наголосив, що «для України є надважливим продовження плідного діалогу з міжнародними партнерами, ствердження в глобальній системі інтелектуальної власності і, як наслідок, розбудова ефективної національної системи правової охорони інтелектуальної власності».

 асарапр

Отже, понад 1000 делегатів, представники урядових кіл, міжнародних та недержавних організацій розглянули велику кількість питань та прийняли рішення, спрямовані на розвиток глобальної системи інтелектуальної власності, формування майбутнього інноваційної діяльності. Представництво України на заході в якості повноправного члена ВОІВ надало можливість разом з іншими державами виступити впливовим суб’єктом регулювання діяльності провідної міжнародної організації й дозволить більш ефективно реалізовувати наступні кроки в державній політиці у сфері інтелектуальної власності.

251 Останнє редагування 18 груд. 12:43 |

Коментарі