HONOR ET GLORIA, UTILITAS

×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 104
17 бер. 10:33 |

ACLC є унікальною можливістю поринути в англомовний світ, не перетинаючи кордонів

(2 )

Від того часу, коли біля дверей ауд. 236 з'явилася табличка Центр американського загального права  (American Common Law Center, надалі- ACLC), все більше студентів юридичного факультету та й інших факультетів потяглися за знаннями. Двері практично не зачиняються.   У кого недостатній рівень англійської, хто хоче його підвищити, тому порекомендують долучитися до занять Клубу англійської мови (English Speaking Club)  чи Debating Society. Кожному дадуть пораду, на який курс краще записатися. А їх у нас з другого семестру досить великий вибір: Кримінальне право (проф. Девід Доутен), Кримінальний процес (проф. Едвард де ла Ру),  Вступ до доказового права ( проф.Соня Шіхман з Торонто, Канада), Конституційне право (проф.Майкл Джасків, Клівленд, Огайо), Вступ до ринкової економіки США,  Юридична письмова англійська (проф. Крістофер Келлі, Арканзас), Стратегічна кібербезпека: інформаційні технології та міжнародні відносини д-ра  Кеннета Ґіерза, що є відомим не лише у США, а й поза їх межами аналітиком з питань кібербезпеки, кібер тероризму та інформаційної безпеки. Надзвичайно цікаво проходив курс  професора Крістофера Келлі  у форматі колоквіуму,  спільно зі студентами Арканзаського університету, що розпочався 14 січня  і тривав упродовж січня-лютого, попри те, що університет було зачинено, але для тих студентів, що прагнуть знань, це не стало перешкодою. До нього ще можна долучитися, наразі відбувається дискусія з приводу подолання корупції та побудови доброчесного суспільства.

Створення Центру було великою перемогою здорового глузду і Революції Гідності. Трішки історії: як у нас виникла ідея створення  центру. Відразу  після Помаранчевої революції я  познайомилася з Девідом Левіттом, який упродовж  двох років жив в Україні та проводив навчання для прокурорів,  суддів  по реформуванню системи правосуддя.  Навчання не давало жодних результатів. Як тільки  Девід поспілкувався зі студентами, відразу зрозумів,   що саме їх слід навчати і тоді ми  зможемо подолати недоліки в системі, де панує пост-радянський правовий нігілізм. Девід Левітт заснував Інститут міжнародного розвитку і поставив на меті запровадити суд присяжних, передбачений  Конституцією України. Запропонував мені бути директором програми Левітта в Україні.

Починали з нуля. На той час Девід вже викладав  на юридичних факультетах двох приватних університетів. Престижні національні університети спочатку не допускали до проведення курсу, який ми назвали " Змагальне провадження у вільному суспільстві". Звісно, рівень володіння англійською мовою та й знання права в національних університетах набагато вищі.  Проте хто хоче, завжди  досягає успіху. Через кілька років ми викладали свій курс у 20  університетах : Львів, Чернівці, Харків, Одеса, Сімферополь. Не піддавався лише мій рідний університет імені Тараса Шевченка, де я працювала з 1965 року.. Відмовляли нібито за браком аудиторії.  Зрозуміло, що  у влади не було політичної волі щодо здійснення справжніх реформ , вони виступали проти запровадження суду присяжних (тодішній міністр юстиції говорив : присяжні надто непередбачувані). Міністерство освіти теж виступало проти реєстрації програми, бо їм не подобався  сократівський метод, який навчає студентів мислити.  Знову були ті самі відмовки : немає аудиторій. Проте попри сильний  спротив з боку міністерства освіти ми все ж проводили навчання, змагання в університетах, потім реґіональні та зрештою --Фінальний раунд --Національні змагання.

Три роки тому викладати  за програмою Левітта приїхав Алек Ель-Камхаві з Клівленда, Огайо. У той час на юридичному факультеті дещо змінилося ставлення до англомовних програм. Керівництво відчуло прагнення студентства до вивчення європейського та американського права. Пам'ятаючи, як складно завжди було з аудиторіями, Алек запропонував створити Центр Американського загального права і налагодити викладання програм із США. Спочатку я не вірила, що це можливо, але Алек наполягав, підштовхував.  І ось майже через три роки  Наказ № 857-52  про створення Центру підписано. На жаль, це сталося лише 17 жовтня 2014 року, тому нам не вдалося  налагодити в повному обсязі  співпрацю  на підставі Договорів про співпрацю нашого юридичного факультету  з школою права університету Кейс Вестерн Резерв, Клівленд, Огайо та школою  Клівленд Маршал, тепер вже за браком коштів. Американський директор за власний кошт зробив ремонт і придбав обладнання  та меблі для центру..  Ґранту від уряду США ми досі не маємо.  Працюємо на власному ентузіазмі. 

Плануємо здійснити те, що передбачалось в Договорах, з урахуванням того, що Коледж Клівленд Маршалл – це школа права, що  спрямовує всі зусилля на  навчання студентів, відкриваючи їм можливості  для досягнення високих стандартів у професії.

Професорсько-викладацький склад школи Клівленд Маршалл, серед яких  видатні вчені США, виявив бажання долучитися до викладання і сприяти інтелектуальному зростанню та досягненню успіхів українськими студентами.

У школі Клівленд Маршалл давно створені і функціонують юридичні клініки. Їхні викладачі надаватимуть суттєву допомогу у створенні, розвитку та підтримуванні діяльності юридичної клініки з прав людини в  Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Планувалось, що клінікою керуватиме викладач юридичного факультету університету імені Тараса Шевченка разом з викладачем школи Клівленд Маршалл, в клініці набуватимуть досвіду  одночасно  8  -16  студентів.

Упродовж останніх двох років Школа права  університету Кейс Вестерн Резерв, Клівленд, штат Огайо, США, та юридичний факультет Київського Національного університету імені Тараса Шевченка плідно працювали у галузі академічного обміну та викладання американських курсів з права українським студентам. Сторони досягли домовленості щодо сприяння спільним науковим дослідженням та обміну студентами і викладачами та зокрема створення і  здійснення програми викладання  дисциплін американського загального права в університеті імені Тараса Шевченка.

Враховуючи останні події в Україні, університети Кейс Вестерн та імені Тараса Шевченка визнають нагальну потребу України в забезпеченні демократії та верховенства права і що, можливо, є найважливішим, передусім досягнення примирення у всіх реґіонах України. 

1. Програма реґіонального примирення в Україні

Школа права Кейс Вестерн та юридичний факультет університету імені Тараса Шевченка  призначать спільну комісію експертів з усіх відповідних дисциплін і створять програму примирення в реґіонах. Створена комісія надаватиме допомогу школі Кейс Вестерн і юридичному факультету університету імені Тараса Шевченка у розробці необхідної методології  запровадження і здійснення ініціатив щодо примирення у кожному українському реґіоні. Зазначена методологія включатиме підготовку спеціалістів, стимулюватиме переговори, розроблятиме відповідні меморандуми і проводитиме підготовку місцевих кадрів для запровадження цієї методології в усіх реґіонах України. Кейс Вестерн здійснюватиме цю ініціативу у партнерстві з Групою міжнародного права і політики.

2. Програма незалежного суддівства в Україні

Школа права Кейс Вестерн і університет імені Тараса Шевченка призначать спільну комісію фахівців з права, суддів та практикуючих юристів, які здійснять огляд  структури та функціонування суддівської гілки в Україні. Комісія надаватиме допомогу школі права Кейс Вестерн та університету імені Тараса Шевченка  у розробці методології формування незалежної судової системи в Україні. Очікується, що Кейс Вестерн здійснюватиме цю ініціативу у партнерстві з Міжнародною асоціацією адвокатів.

З урахуванням того, що система юридичної освіти та й української освіти в цілому не здатна своєчасно реагувати на глобальні правові тенденції і включати їх до академічних програм, ми в ACLC орієнтуємося на більш гнучкі проекти дистанційної освіти, що надають можливість отримувати інформацію безпосередньо з вуст  практиків-правників з США, Канади та тримати руку на пульсі світової юриспруденції.

Практика для нас важлива так само, як і теорія: курси , які ми пропонуємо, мають допомогти студентам  заповнити прогалини в українській правовій системі. Але ми не повинні обмежуватися в своїй діяльності  лише онлайн курсами американських професорів та лекціями правників з провідних юридичних фірм України.

Завдання АСLС полягає в максимальному сприянні побудові дієвого громадянського суспільства, демократії та верховенства права., зокрема, подоланні корупції. Наші студенти не просто вивчатимуть корупційні діяння в курсі верховенства права професора Келлі, а й активно долучатимуться до роботи в юридичній клініці в питаннях подолання корупції.

Все залежить від кожного із нас, зокрема, залучення широких верств населення  до активної участі в протидії корупції.

"Якщо ми сьогодні не можемо подолати корупцію глобально, в усій державі, ми мусимо протистояти їй локально, в одній конкретній області. 

Результативним показником нашої діяльності буде той факт, коли приклад однієї області зможе стати взірцем для всієї країни" так прокоментував наше нове партнерство з Київською державною обласною адміністрацією  директор ACLC Алек Ель-Камхаві.

Лектори за запрошенням

Одним із перших запрошених лекторів був Д-р Кеннет Ґіерз, який вже 7 листопада прочитав лекцію про кібербезпеку, кібер-тероризм  та виклики сьогодення.

9 грудня гостем Центру був Девід Левітт, який розповів студентам про основні чинники демократичних трансформацій у суспільстві: верховенство права, доброчесність, високий рівень розвитку громадянського супільства. Головне: не стояти осторонь, кожен із нас може змінити ситуацію на краще.

12-15 листопада  в АСLC проводився другий міжнародний турнір з медіації  з участю видатного американського фахівця з медіації Річарда Калкінса та Терези Фрісбі. Від факультету відповідальною була Квітослава Кротюк. Спочатку був трейнінг, а потім змагання, в яких брали участь команди з Литви, Польщі, Словаччини та України. Перемогу здобула команда Литви. 

Нині центр став форумом для семінарів, що проводяться  в АСLC відомими  українськими юридичними фірмами.

18 березня починається семінар англійською мовою  юр. фірми Марченко Даневич на тему: “Міфи та реалії юридичної кар’єри»  Щосереди будуть лекції про структуру юридичної фірми та організацію її роботи, особливості професії, оплату праці юриста, вибір програми стажування. Всього 5 семінарів.

З 19 березня щочетверга  о 16.40 проводитиметься семінар англійською мовою юристами фірми  Avellum Partners.  Всього 5 семінарів на тему: злиття та поглинання, створення спільного підприємства тощо.

Підготувала

доц. Купрієвич О.А.

27909 Останнє редагування 19 бер. 21:42 |

Коментарі