HONOR ET GLORIA, UTILITAS

22 лист. 14:22 |

Турнір з класичних судових дебатів

(0 )

18 - 19 листопада в стінах Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка, за підтримки приватного адвоката Олексія Бонюка та міжнародного центру права «EUCON», відбувся Турнір з класичних судових дебатів.

Судові дебати (або мут корти, з англ. moot court) – поширена складова навчального процесу в західних юридичних універститетах і факультетах. Есенцією мут корту також є судове засідання, однак у спрощеній процесуальній формі. Учасниками є лише представники уявних позивача та відповідача (студенти) і колегія суддів (викладачі). Основне завдання студентів – розібратись у уявній спірній ситуації і довести судові правильність позиції своєї сторони, тому судові дебати навчають практичному застосуванню права й виступові перед судом.

Історія судових дебатів з національного права розпочалась на юридичному факультеті 2009 року. Тоді очільник Дебат Клубу, натхненний участю в мут кортах з міжнародного права (зокрема імені Джессапа), спільно з Р.Б. Сабодашем, вперше зорганізував судові дебати для студентів юрфаку.

«Подібні турніри потрібні студентам! Вони виховують можливість і вміння застосовувати законодавство. Не завжди так буває, що ви в реальному житті завжди стоятимете на тій позиції, яка є правильною, і вам належить вміти застосовувати закон, як це не цинічно звучить, в своїх цілях. Власне, певною мірою, Дебат клуб розвиває і можливість говорити, і можливість ставити запитання правильно, і можливість використання закону, тобто дозволяє , фактично, певною мірою застосувати знання у формі гри на практиці» - роз’яснив нам Роман Богданович.

Ідея і формат прижились, тож згодом судові дебати проводились вже раз на три тижні, з господарського, земельного, цивільного і екологічного права, крім того, команди факультету стали брати участь у національних конкурсах.

Цього разу, учасники Турніру мали написати 2 меморандуми – письмове викладення позиції по справі – від імені і позивача, і відповідача. Завдання звучало так: «До районного суду з позовом до ЗАТ «Виноробний завод «Х» про визнання частково недійсними договорів купівлі-продажу «в частині продажу кущів винограду, бетонних стовпчиків, дроту» звернувся Позивач. Позов обґрунтований тим, що виноград, бетонні стовпчики та дріт, розташовані на належній йому земельній ділянці (набута під час паювання КСП «У»). Вважав, що ділянка передана у власність з насадженнями. Відповідач посилався на те, що насадження не паювалися і були правомірно відчужені ліквідатором колишнього КСП «У» (на момент пред’явлення позову ліквідоване) третій особі. Згодом позивач доповнив позовні вимоги, вимагаючи також усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою.»

Усні раунди проводилися у вигляді спрощених судових засіданнях за участі двох команд (“Позивач” і “Відповідач”), які викладали свою правову позицію суду. Кожна команда отримала 30хв. на виступ, які на власний розсуд розподіляли на три промови. Особливість останніх промов полягала в можливості ставити питання опонентам протягом перших чотирьох хвилин свого виступу.

В Турнірі взяли участь 13 команд з різних навчальних закладів України, зокрема КНУ, КНЕУ, НАУ, ТНУ, НУДПС.

До суддівства були долучені Мірошниченко Анатолій Миколайович  (заст. декана, д.ю.н., зав. кафедрою земельного права), Сабодаш Роман Борисович (асистент кафедри цивільного права, к.ю.н.), Третяк Тарас Олексійович (асистент кафедри земельного права, к.ю.н.), Федишина Ольга  (помічник адвоката Олексія Бонюка ) та Гусак Микола Борисович (суддя Верховного Суду України, заслужений юрист України).

О 13й годині 18 листопада всі учасники зібралися в 234 ауд. для реєстрації та відкриття Турніру. Помітно хвилюючись, команда-учасник з Сімферополя ділилась своїми враженнями та думками щодо цього дійства:

«Ми представляємо інтереси Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського в Сімферополі. Це перший наш турнір, в якому ми приймаємо участь. Ми вдячні організаторам, які нас зібрали тут! Завдяки цьому, ми, як майбутні юристи, на даному етапі зможемо вирішувати подібного роду проблеми. Це стане певним досвідом для подальшої нашої діяльності у судовій практиці.»

По закінченню першого раунду команда із Харкова, потираючи долоні, задоволена своїм виступом, розповіла про свій досвід участі в подібних турнірах:

- Чи вперше ви берете участь у турнірах з судових дебатів?

- У Харкові є Дебатний клуб на базі декількох університетів, там проводяться дебати за цією ж системою, проте там не зовсім правова тематика, частіше суспільно-політична, але ж все-таки. Юридична мова стимулює до зовсім іншого мислення. В такому саме заході ми – вперше!

- І як ваші враження?

- Це примушує просто по-іншому мислити, ти реально розумієш, що зараз кожне твоє слово на вагу золота і необхідно знати, як ти його скажеш, як його сприймуть інші сторони, судді, і необхідно донести свою думку так, щоб її неможливо було оспорити іншою стороною! - Як ви вважаєте, вам вдалося це зробити? - Я вважаю, звичайно, так. Наша правова опозиція позивача взагалі бездоганна (пізніше виявилось, що не така вже й бездоганна - Авт.).

-А ваша позиція відповідача, також є бездоганною?

- Звичайно! Я думаю, якщо нам пощастить і ми в наступному раунді будемо за позицією відповідача, ви зможете переконатися в тому, що вона не гірша.

Команда-учасник з Київського національного університету імені Тараса Шевченка у перервах між раундами емоційно забарвила очікування рішення суддів:

- Які ваші враження після другого турніру?

- Ми в захваті! Турнір проходить на високому рівні. Рівень команд надзвичайно високий, меморандуми вражають своєю повнотою,команди вражають застосуванням права, всебічним знанням права… Все було дуже класно! – Все ще буде класно!

- Навіщо вам це потрібно?

- Судові дебати - це, перш за все, постійний досвід. По-друге, це досвід застосування права, інтерпретації фактичних обставин, тренування публічного виступу. У порівнянні з нашою першою грою, ми стали набагато впевненіші в наших силах,не тремтимо вже так, як раніше.

Протягом всіх раундів, фабула (завдання) залишалася незмінним. Таким чином, набуваючи з кожним раундом досвід презентації правової позиції, а також коментарі суддів, команди змогли щоразу підвищувати рівень виступів. До фіналу вийшли дві найпотужніші, найкраще підковані правовими знаннями, на думку суддів, команди Харківської юридичної академії імені Ярослава Мудрого та Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Дехто з глядачів, вражений перебігом подій, виявили бажання взяти участь в наступному турнірі з класичних судових дебатів: «…Вміння виступати, вміння висловлювати свою позицію, відстоювати її, незважаючи на критику з боку суддів чи опонентів, бути більш гнучким – це все дуже цінні навички для такої професії, як юрист. Я думаю, що сам факт проведення такого турніру є неоціненним як для студентів, так і для викладачів …І у майбутньому, я думаю, що й сам прийму участь у цьому дійстві» (Максим , ІV курс).

За результатами попередніх раундів, до пів-фіналів вийшло чотири команди з Харкова, Сімферополя і Києва.

У фіналі команди продемонстрували правову позицію виняткової якості, гідну найпотужніших професіоналів.

Фінал пройдено. Команди знесилені, судді стурбовані, адже обидві команди дуже сильні й варті перемоги у Турнірі… Всі присутні видаляються із аудиторії задля того, щоб судді могли порадитись і постановити рішення.

« …Ми виступили гідно, гідно представили Харків. Ми вважаємо, що наші позиції є досить чіткими...

-  Якщо судді вѝзнають нашу позицію невірною, ми будемо подавати апеляцію…

- Ми вважаємо, що наша позиція була цілком аргументованою,обґрунтованою і достатньо чітко висловленою, тому в принципі іншого бачення вирішення справи ми не знаємо.

- В цілому нам дуже сподобався прийом в університеті Тараса Шевченка, сподобалась організація. Бажаємо вам завжди залишатися такими! Дійти до фіналу варто було лише для того, щоб почути коментарі суддів. Усі зауваження, які ми почули від них, ми врахуємо і на майбутнє будемо знати, як себе вести в таких ситуаціях. Впевнені, це допоможе в нашій юридичній практиці. »

Всі повертаються, фіналісти тремтять в очікуванні проголошення результатів, а організаційний комітет, відтягуючи урочисту мить, нагороджує всіх учасників Турніру почесними грамотами. Слово також отримав керуючий партнер міжнародного центру права «EUCON» Ярослав Романчук. Отже, найкращим спікером Турніру з класичних судових дебатів названо Садовську Олену із харківської команди, найкращим гравцем Турніру – Балаценко Максима. І, нарешті, переможцем цього Турніру оголошується команда Київського національного університету ім. Тараса Шевченко в складі Наталі Кліценко, Максима Кузьменка і Максима Балаценка, вони стали власниками Кубку переможців, призів від спонсорів Турніру, та володарями неоціненного досвіду! Урочистим закінчення Турніру з класичних судових дебатів стала промова Гусака Миколи Борисовича - судді Верховного Суду України та заслуженого юриста України, впродовж двох днів судив раунди.

«Я завжди з задоволенням долучаюсь до студентського Турніру з класичних судових дебатів тут, в Київському національному університеті. Такі дебати дуже корисні для студентів. Можливо, формат проведення і спосіб підготовки їх, і спосіб постановки питань, можна змінити трошки, щоб студенти були більш вільні у моделюванні ситуацій з фактичних обставин. Це досить вигідно, адже у студентів немає можливості дебютувати в судових засіданнях до того, як вони стануть адвокатами. Можливо дехто, з ким не погодилось журі, передумають бути адвокатами, це теж корисно. Людина готувалась, недосипала, писала фабули, меморандуми подавала, а тут Анатолій Миколайович з Миколою Борисовичем кажуть, що ні, що погано …Таке невдоволення, можливо спровокує її до переосмислення чогось в житті, вона піде нотаріусом чи ще кимось, але не адвокатом. Я думаю, що ті, хто сьогодні приймали участь в цьому Турнірі, – вони збагатилися, побачили в своїй позиції, порівнюючи з позицією інших колег, більше недоліків. Можливо, є люди, які достатньо самокритичні, і вони побачили вади, оцінили виступ своїх опонентів вище, ніж свій. Тож, це корисно. Я думаю, що в цьому напрямку університету варто працювати, частіше проводити подібні заходи, і не тільки між університетами різних міст, але й серед різних груп, потоків, курсів. Це б дуже стимулювало і навчання тут, і мотивація була б, що тут готують гарних спеціалістів. Коли люди не мають такого практичного досвіду, їм складно завжди, перше засідання – це тиск, напруга…не хотілось би, щоб в такому віці люди не були готові до від відстоювання інтересів, які вони будуть представляти!»

Дебат Клуб юридичного факультету висловлює подяку вельмишановним спонсорам Турніру з класичних судових дебатів приватному адвокату Олексію Бонюку та міжнародному центру права «EUCON», і сподівається на подальшу співпрацю з ними.

Крістіна Прошак,

Інститут журналістики

{gallery slider=boxplus.carousel slider:positioning=center slider:edges=blurred }classic-debates-tourn{/gallery}

 

4230 Останнє редагування 15 квіт. 00:02 |

Коментарі