HONOR ET GLORIA, UTILITAS

22 квіт. 02:45 |

Всесвітній день книги та авторського права (23 квітня 2018 р.)

(1 Голосувати)

Всесвітній день книги та авторського права 2018 р. відбудеться під девізом «Читання – це моє право!».

23 квітня – це символічна для світової літератури дата: у цей день народилися такі видатні особистості, як французький письменник Моріс Дрюон (1918 р.), ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс (1902 р.) і трикратний претендент на цю премію Володимир Набоков (1899 р.); у цей же день 1616 р. померли Вільям Шекспір і перуанський історик Інка Ґарсіласо де ла Веґа, а також 1850 р. – англійський поет-романтик Вільям Вордсворт.

У 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО в Парижі вирішила віддати в цей день данину поваги книгам і авторам, закликаючи всіх, і особливо молодь, знаходити задоволення в читанні і поважати незамінний внесок тих, хто сприяв соціальному і культурному прогресу людства і заснувала Всесвітній день книги та авторського права і Премію ЮНЕСКО за пропаганду ідеалів толерантності в дитячій та юнацькій літературі.

Проголошення на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 р. (Резолюція № 3.18) Всесвітнього дня книги та авторського права було здійснене з метою просвіти, для подальшого розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найвагомішим засобом поширення знань та найнадійнішим способом їхнього збереження. Це найпотужніша сила для обміну ідеями за межами людського простору та часу. В резолюції відзначається також доцільність проводити в цей день книжкові виставки та ярмарки. Отже, проголошення ЮНЕСКО 23 квітня Всесвітнім днем книги та авторського права покликане привернути увагу до читання, видавничої справи та охорони інтелектуальної власності в рамках авторських прав.

Приймаючи таке рішення, було враховувано досвід ряду країн та організацій, які вже й раніше проводили «День книги». Зокрема, в Іспанії у 1926 р. король Альфонс XIII підписав декрет про святкування в Іспанії Дня іспанської книги. Після жвавої полеміки, було вирішено, що цим днем стане 23 квітня – день смерті Мігеля де Сервантеса. У Барселоні цей день збігся зі святом на честь заступника Каталонії Святого Георгія, коли книготорговці влаштували грандіозну книжкову ярмарку. Саме там з 1931 р. з’явився звичай дарувати троянду кожному, хто придбає книгу. Троянди символізують кров, пролиту Георгієм у битві з драконом. В Іспанії в місті Алькала-де-Енарес на батьківщині Сервантеса цю дату вшановують конкурсом – безперервним читанням «Дон Кіхота», при якому читці змінюють один одного протягом 48 годин. Також на батьківщині іспанського письменника щорічно з 1976 р. цього дня відбувається церемонія вручення Міністерством культури Іспанії Премії Сервантеса, яку вважають найпочеснішою для літераторів, які пишуть іспанською мовою.

Щороку 23 квітня у всьому світі проводять публічні читання творів світових класиків літератури, симпозіуми, присвячені проблемам захисту прав інтелектуальної власності та книговидання, мета яких – визнати чарівну силу книг, що є зв’язком між минулим і майбутнім, мостом між поколіннями та культурами. Деякі країни з нагоди цієї дати видають одне з найпопулярніших видань і безоплатно роздають його відвідувачам книжкових магазинів. Оскільки успіх Всесвітнього дня книги та авторського права залежить, насамперед, від підтримки з боку всіх зацікавлених сторін – авторів, видавців, педагогів, бібліотекарів, громадських діячів і приватних осіб. Головне святкування відбувається щорічно в штаб-квартирі ЮНЕСКО, куди запрошують продавців книг, видавничі компанії та митців, щоб поділитися своєю пристрастю до книг та читання, проводячи практичні семінари для молоді з типографії, ілюстрування, книгопереплетення, книгодрукуванння тошо.

Нині Всесвітній день книги та авторського права святкують у 190 країнах світу. Щорічно, починаючи з 2001 р., у цей день обирається місто, якому присвоєно звання Всесвітньої столиці книги на період в один рік. У відбірковий комітет входять представники ЮНЕСКО та міжнародних організацій, що представляють три основні галузі книжкової індустрії – Міжнародного союзу видавців, Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ і Міжнародної федерації книгопродавців. Присвоєння цього звання є свідченням бажання міст сприяти розвитку книговидавничої справи та читання, а також співпраці між основними партнерами у книговидавничій справі. У нинішньому році цього звання удостоєне місто Афіни, Греція, – за якість пропонованих програм і їх підтримку зі сторони книжкової індустрії, і з метою зробити книги доступними для всіх жителів, включаючи біженців і мігрантів.

buecherei schottland

401 Останнє редагування 22 квіт. 10:59 |

Коментарі